Ochrona wód

Brak aktualnego pozwolenia na połów ryb, niewymiarowe ryby połów na niedopuszczalną liczbę wędek, nie przestrzeganie limitów, zanieczyszczone stanowisko, brak wpisu do rejestru połowu, złe przechowywanie ryb, to niektóre lekceważące wykroczenia wędkarzy podczas akcji kontroli wód przed zanieczyszczeniami i kłusownictwem w dniu 16 lipca 2011 r. przez Państwową Straż Rybacka z Krakowa wraz z członkami Społecznej Straży Rybackiej z Tarnowa.
Kontroli poddano odcinek rzeki Dunajec od miejscowości Janowice do zapory w Czchowie po obydwu stronach. Skontrolowano ponad 80 wędkarzy nałożono 14 mandatów karnych w wysokości od 300 do 500 zł oraz skierowano wnioski do sądów koleżeńskich o ukaranie członka danego Koła.
Z przykrością trzeba stwierdzić ze nad wodą wciąż trafiają się „mięsiarze" którzy zabijają wszystko co wyholuja z wody - najwyższy czas to zmienić, wędkarstwo powinno być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu a nie sposobem na zapełnienie lodówki! To co widzimy nad wodą zwłaszcza po weekendach jest karygodne pozostawione śmieci i odpadki - szanujmy tez prywatną własność gruntów bo mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki w postaci rozsierdzonych nie na żarty miejscowych bo takie sytuacje już miały miejsce.
Etyka Naszego szlachetnego hobby powinna przejawiać się właściwym zachowaniem pomiędzy kolegami nad wodą dlatego nie uszczęśliwiajmy nikogo swoim towarzystwem zwłaszcza po alkoholu, nie starajmy się zepsuć całej przyjemności z wędkowania osobom, którzy nie mają ochoty na rozmowę bo szukają ukojenia nerwów po wyczerpującej pracy.
Miejmy ambicję i nie biegajmy po całym łowisku korzystając ze szczęścia bądź umiejętności innych. Smutną prawdą jest u nas w gminie ze Nasze wody są chronione w sposób niedostateczny ale nie ma na to środków i ludzi których praca jest niewdzięczna i niebezpieczna dlatego prośba do wędkarzy o nie przymykanie oczu na tych co łamia prawo czujmy się gospodarzami wód na których łowimy. Kolejne kontrole niebawem więc miejcie się na baczności. Weź sobie do serca 10 pkt dekalogu etycznego wędkarza
Zabierz tyle ryb, ile jest Ci potrzebnych na kolacje! Twoje dzieci też będą chciały kiedyś powędkować....... wodom cześć"

Additional information